Mikrobiom je riječ grčkoga podrijetla i tvorenica sastavljena od riječi mikro (malo, sitno) i bio (život), te sufiksa “-om”, koji označava cjelinu jedne vrste ili skupine.
Prema tome, mikrobiom označava "skup sitnih živih bića", odnosno, prema suvremenoj definiciji, ekosustav mikroorganizama, kao što su bakterije, virusi, gljivice, protozoe i arheje, koja žive zajedno na određenom staništu.
Sve oko nas ima svoj mikrobiom, pa i ekran na kojem čitate ovaj tekst.
Crijevni mikrobiom najpoznatiji je, najbolje istražen i najveći od svih mikrobioma. Možemo ga zamisliti kao gusti biofilm koji oblaže unutrašnjost naših crijeva, gdje je prisutna najveća koncentracija bakterija u tijelu. Slikovito opisano, crijevni mikrobiom je jedan golemi ekran putem kojeg vanjski svijet kroz impulse iz hrane komunicira s nama.
To ga čini ključnim za ispravno funkcioniranje cijelog našeg organizma – od metabolizma, imunosnog sustava i njegovog (uspješnog) odgovora na upalne procese u tijelu, pa sve do naše psihe. Naš crijevni mikrobiom nam „prevodi“ što se događa vani.
Zašto je crijevni mikrobiom postao aktualna tema tek tijekom zadnjeg desetljeća?
Ukratko – zbog tehnologije. Sve do razvoja današnjih modernih biotehnoloških metoda, mikrobiološka dijagnostika bila je znatno složenija, skuplja i sporija. Danas se u dijagnostici crijevnog mikrobioma koristi metoda takozvanog „sekvenciranja nove generacije“ („Next Generation Sequencing“, NGS).
Tom se metodom u DNK može otkriti specifičan gen za 16s mali ribosomalni protein. On je poput otiska prsta bakterije i specifičan je za svaku bakterijsku vrstu. Stoga danas, iz uzorka stolice možemo dobiti vrlo jasnu sliku o sastavu vašeg crijevnog mikrobioma, uz identifikaciju gotovo svih vrsta bakterija koje ga čine.
Analiza crijevnog mikrobioma govori nam o raznolikosti bakterija u crijevnom mikrobiomu, udjelu potencijalno patoloških bakterija i funkcionalnosti crijevnog mikrobioma.
Znanost je dokazala kako crijevni mikrobiom ima velik utjecaj na naše zdravlje.
No, koliko god je povezanost mikrobioma i zdravlja pojedinca velika, toliko je i složena. Zato je teško isključivo na temelju rezultata analize crijevnog mikrobioma procijeniti u kakvu je on stanju, te kako je povezan s vašim zdravljem.
Ne postoji "zdravi" crijevni mikrobiom. Znanost kontinuirano pokušava odrediti tipove crijevnog mikrobioma, no što se više trudi, sve je jasnije kako je crijevni mikrobiom svakog od nas jedinstven, baš kao i mi sami.
Stoga je potrebno sagledati sveukupno zdravstveno stanje, funkcije i navike pojedinca kako bi se adekvatno procijenio status crijevnog mikrobioma. No, ako se analiza kvalitetno protumači, iz nje je moguće izvući vrlo važne i korisne preporuke, uz koje imate priliku iz temelja promijeniti svoje zdravlje – nabolje!
Riješite svoj problem
Naruči